google.com, pub-1772441188610312, DIRECT, f08c47fec0942fa0
top of page

Diğer 8.Sınıf Konuları ve Testleri için tıklayınız...

Testi ve cevaplarını pdf formatında görüntülemek 

ve indirebilmek için tıklayınız...

8. SINIF PARÇA ANLAMI TEST-2

Özellikle gemi yolculuklarında Norovirus kaynaklı bulantı, kusma ve ishal salgınları bildirilmiştir. Bu sorunlardan kaçınmanın en kolay yolu sık el yıkamak ve alkol bazlı el dezenfektanlarından faydalanmaktır. Kıyılara yanaşıldığında suyla ve kirli besinlerle bulaşabilen hastalıklar sağlık riski oluşturabileceğinden su ve besin hijyenine dikkat edilmelidir. Bu tür yolculuk yapacaksanız grip aşısı olmanızda fayda vardır. Sık sık elinizi yıkamanız korunmanıza yardımcı olacaktır. Deniz tutması da gemi yolcularında yaygın bir yakınmadır. Kullandığınız bazı antidepresanlar, doğum kontrol hapları. Ağrı kesiciler gibi ilaçlarda yakınmalarınızı artırabilir. Bu konuyla ilgili doktorunuzdan reçete almanız faydalı olabilir.

 

1. Yukarıdaki parça ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

A) Örneklemelere yer verilmiştir.

B) Açıklayıcı anlatım kullanılmıştır.

C) Tıbbi terimlerden yararlanılmıştır.

D) Sadece deniz tutması hakkında bilgi verilmiştir.

 

 

 


Bu araştırma insan ihtiyaçları üzerine yapılmıştır. İçinde bulunduğumuz yüzyılın, gelişmiş ve gelişmekte olan bütün ülkelerde kentleşmeyi günün en önemli ekonomik ve sosyal sorunları arasına koymuş olduğu düşüncesinden yola çıkılmıştır. Birçok insanın düşündüğünün aksine hızlı kentleşme, günümüzde, az gelişmiş ülkeleri karakterize etmekte kullanılan ölçütler arasında yer almaktadır. Tüm insan topluluklarında ve yerleşmelerde olduğu gibi insanlar barınma ve çalışma işlevlerini tamamladıktan sonra hayatlarını devam ettirebilmek için gerekli ihtiyaçlarını alışveriş bölgelerinden temin etmektedir. Ticaretin kademelenmesinde belli bir yer işgal etmeyen pazarlar bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır.


2. Yukarıda parçada aşağıdaki anlatım biçimlerinden hangileri kullanılmıştır?


A) Betimleme- öyküleme
B) Açıklama- tartışma
C) Açıklama- öyküleme
D) Tartışma- betimleme

 


Sıcak havalar yüzünden olabilir diye düşünüyorum. Zira insan hem bedenen hem de zihnen bunalıyor sıcakta. Sonuçta yeni eserler ortaya çıkarmak zorlaşıyor. İnsan canlı ve dinç olmalı ki yeni düşünceleri hayaller ile süsleyip insanların okuyabilecekleri sağlam bir eser çıkarılabilsin. Öyle olmayınca da böyle sorularla karşı karşıya kalmak kaçınılmaz oluyor.


3. Yukarıdaki parça aşağıdaki sorulardan hangisine karşılık söylenmiş olabilir?


A) Sıcak havaların insan bedenine etkisi nedir?
B) Bu aralar yeni bir eser yayımlamamanızın sebebi hakkında bilgi verir misiniz?
C) Okuyuculara sağlam bir eser sunabilmenin şartı nedir?
D) Düşünceleri hayaller ile süslemenin önemini açıklar mısınız?

 

 

 

 


Saman kokusunu özlemişim. Oysaki alerjim var. Küçüklüğümde samanlıktan içeriye oradan da samanlığın diplerine kadar saman atarken ağzımın burnumun saman dolmasından nefret ettiğim günler geride kaldı, özlenecek günler haline geldi. Memlekete geldiğimde abimin saman balyalarını taşırken işte bu özlemi iyice giderdim. Ancak her şeyin kararında olması gerektiğini anladım çünkü bir süre sonra alerjim devreye girdi. Önce hapşırmaya başladım ardından tuhaf bir baş dönmesi ile karşılaştım.


4. Yukarıdaki parçada aşağıdaki anlatım biçimlerinden hangisi kullanılmıştır?


A) Betimleme
B) Öyküleme
C) Açıklama
D) Tartışma

 

 

 

İnsanoğlu kainat dediğimiz bütünün bir parçasıdır,
zaman ve mekanla sınırlanmış bir parça… Kendi
benliğimizi, düşüncelerimizi ve duygularımızı her şeyden soyutlanmış hissediyoruz ve buna bilincin yarattığı bir göz yanılsaması denebilir. Bu yanılsama bizi kişisel arzularımıza ve en yakınımızdaki birkaç kişiye olan bağlılığımıza hapseden bir cezaevi gibidir. Görevimiz, şefkat evrenimizi tüm canlıları ve bütün güzelliğiyle doğayı da kapsayacak şekilde genişleterek, kendimizi bu cezaevinden azat etmek olmalıdır. İnsanoğlu varlığını sürdürecekse yeni bir zihniyete ihtiyacı vardır.


                                               Albert Einstein


5. Yukarıdaki parçadan aşağıdakilerden hangisi
çıkarılamaz?


A) İnsanoğlu sınırlandırılmış bir çevrede yaşadığını
anlamalıdır.
B) İnsanoğlu kendi çevresini sınırlandıran engelleri
aşmaya çalışmalıdır.
C) İnsanoğlu çevresindeki zaman ve mekanın
sınırlarını kabullenmelidir.
D) İnsanoğlunun kendi şefkat evrenini
genişletecek bir zihniyete ihtiyacı vardır

 

Küresel ısınma neticesinde mevsimlerde görülen
dengesizlikle beraber polen mevsimi uzamıştır. Bu durum alerjilerin artmasına neden olmuştur. Araştırmalar sonucunda açıklanan rapora göre; sıcaklık +2 dereceye ulaştığında, çeşitli yerlerde kum fırtınası görülecek ve tarım imkânsız hale gelecek, deniz seviyelerinde ciddi artış görülecek, çeşitli bölgelerde su sıkıntıları yaşanacak, birçok canlı türü yok olacaktır. Sıcaklık +5 dereceye ulaştığında, deniz seviyesi 70 metreye kadar çıkacak ve dünyadaki tüm yiyecek stokları bitecek. +6 dereceye ulaşıldığında; göçlerin yaşandığı günlere geri dönülecek, herkes yaşam alanı bulmak için göç edecek.


6. Yukarıdaki parçada aşağıdakilerden hangisi vardır?


A) Tanımlama
B) Karşılaştırma
C) Örneklendirme
D) Tanık Gösterme

Delikanlı evlenmeye karar vermiştir. İlk iş olarak ailesine haber verir. Ama bir problem vardır: Kızın ailesi Antalya’dadır. Ordu’dan Antalya’ya gitmek uzun yolculuğa alışık olmayan aile için çok zor gelmektedir. Ancak yapacak bir şey olmadığı için çaresiz gideceklerdir. Çünkü ...


7. Aşağıdakilerden hangisinin yukarıdaki paragrafın sonuna getirilmesi en uygun olur?


A) Her şeye alışmak gerekir.
B) Evlatlarının mürüvveti söz konusudur.
C) Uzun yola gitmek ayrı bir güzeldir.
D) Uçakla da gidebilme imkânları var.

“Eserinde her şeyi anlatmış diyemem ama anlatılanlar yaşanılanların gözümde tekrar canlanmasına yetti. Küçük bir olay değildi anlattıkları. Tonajı üstünde mal yükleyen bir
aracın karayolunda devrilip benim de içinde olduğum araç dâhil yirmi tane aracın paramparça olmasına neden olmasını anlatıyordu.


8. Yukarıdaki metinde bahsedilen eserin hangi yönü üzerinde durulmuştur?


A) Üslubu
B) İçeriği
C) Hedef kitlesi
D) Yazılış nedeni

 

 

 

 

Cevaplar:
1- D
2- B
3- B
4- B
5- C
6- B
7- B
8- B

bottom of page