google.com, pub-1772441188610312, DIRECT, f08c47fec0942fa0
top of page

SERVET-İ FÜNUN DERGİSİ

17 Mart 1891' de yayın hayatına  Ahmed İhsan tarafından çıkarıldı. Bilim ve fen dergisi olarak yayınlanmaya başlanılan dergi devletten de destek görmüştür.

Ahmet İhsan yeni baskı teknikleri için Avrupa'ya gitmiş, bu teknikleri Osmanlı'ya getirmiştir. Ardından Osman Hamdi Bey' in de yardımıyla Avrupa'dan ilk kez klişeci getirtilerek dergi bol resimli bir hale getirildi.

 

Ahmet İhsan yazı işleri müdürü olarak birisini bulmak ümidiyle Recaizade MahmutEkrem'e danışınca Recaizade'nin eski öğrenci Teyfik Fikret ismi ortaya çıktı.Tevfik Fikret'in atanmasıyla Servet-i Fünun edebi akımının yayın organı haline geldi. Ancak ismi duyulmuş ve tanınmış bir derginin tanınırlığını kullanabilmek adına isim değişikliğine gidilmemiştir. 16 Ekim 1901' de dergide Hüseyin Cahit Yalçın'ın  Fransız Devrimi' ne dair bir çeviri makalesinin yayımlanmasından dolayı denizden atılan top gülleri ile tahrip dildi. Arkasından kapatıldı. 

Bu durumun ortaya çıkmasından rakip dergi Malumat' ın sahibi Baba Tahir'in Hüseyin Cahit'in yazısını  jurnallenmesi etkili olmuştur. Kısa bir müddet sonra mahkemede beraat eden Hüseyin Cahit ve Ahmed İhsan dergiyi çıkarmayı sürdürseler de dergi eski edebi kimliğini yitirerek bol resimli bir magazin dergisine dönüştü.

1908' de II. Meşrutiyet'in ilanından sonra  derginin yanı sıra günlük gazete olarak da çıkmaya başladı. I. Dünya Savaşı esnasında Ahmed İhsan'ın hastalanıp Avrupa'ya gitmesiyle yayını durdu.. 1924' te resimli dergi olarak yeniden yayına girdi. 1928' de Harf Devrimi' nden sonra '' Servet-i Fünun Uyanış '' adıyla edebi bir dergi olarak görünse de eskisi gibi olmadı ve 1944' te kapandı.

bottom of page