google.com, pub-1772441188610312, DIRECT, f08c47fec0942fa0
top of page

HABER METİNLERİ

Haber, toplumu ilgilendiren her türlü olayın topluma duyurulmasına denilir. Gerçekleşen herhangi bir olayın halka duyurulması amacı ile hazırlanan metinlere haber metinleri denilir.

Haber metinleri inandırıcı olmalı, belgelere dayanmalı, yansız davranılmalı, objektif olunmalıdır.

Hazırlanan haber metni okuyucuların ya  da o haber metninin okunması sonucu dinleyenlerin haberi farklı şekillerde anlamamalarını sağlayacak bir üslupla yazılır.

Haber metni gerçekleşmiş bir olayı anlatmalıdır. Bunun aksi ise yani  gerçekleşmemiş bir olayı olmuş gibi göstermek etik açıdan yanlıştır. Bu tür haberlere asparagas haber denilir.

Toplumun çoğunluğunu derinden etkileyecek çaptaki haberlere ise sansasyonel haber denilmektedir.

Özellikleri:

  • Haber metinleri güncel olmalıdır. Olayın yeni gerçekleşmesi şart değildir. Ancak haberin yapıldığı dönemde ortaya çıkması da güncel olması için yeterlidir.

  • Herkes tarafından anlaşılabilecek derecede sade olmalıdır.

  • Haber yazıları hitap ettiği kesimin çoğunluğunu ilgilendirmelidir..

  • Haber yazıları yorumsuz olmalı, olanı, olduğu gibi vermelidir..

Haber metinleri belirli bir plana göre yazılır. Giriş bölümünde olay kısaca ifade edilir. Gelişme bölümünde ayrıntılara girilir. Sonuç bölümünde olayın etkisi üzerinde durulur.

 

5N 1K :

Haber yazılarının olmazsa olmazı 5N1K kuralıdır. Yani  haber metinlerinde “Ne?/Kim?; Neyi?/Kimi?; Nasıl?; Niçin?; Nerede?; Ne zaman?’ sorularının cevabı aranır. Bu cevaplara verilen cevaplar bir haber metnini oluşturur.

bottom of page